Skip to content

Smart och digital produktion för det mindre tillverkande företaget

Tid: 09.00-12.00 Plats: Digitalt

En digita­li­serad produktion kan öka kvaliteten, förbättra samarbeten över team och avdel­nings­gränser och bidra till förbättrad lönsamhet. Likaså kan företagets hållbar­hets­arbete och affär utvecklas. Stora värden finns att hämta genom att gå från papper och ohanterliga excelfiler till sensorer och synlig­gjorda data. Men hur kan mindre tillver­kande företag starta, och ro iland, den digitala resan utifrån försätt­ningarna i den egna verksamheten?

Martin Friis från EIT Manufacturing och Magnus Mörstam på Intelliger AB, leder teknikworkshoppen där du bland annat får:

  • En fördjupad förståelse för hur en övergång till digitala verktyg och applikationer kan effektivisera ditt företag.
  • Värdefulla verktyg och metoder för att mäta och utveckla den digitala mognaden i verksamheten.
  • Kunskaper för att formulera en handlingsplan för hur ditt företag kan digitalisera olika moment och verksamheter.
  • Exempel från andra företag som gått från analoga till digitala processer och flöden.
  • Erfarenhetsutbyte med andra företag

För vem?

Den här teknikworks­hoppen riktar sig till er som är på gång eller påbörjat er digita­li­se­ringsresa, men vill få en bättre förståelse och överblick för var ni befinner er och vad ni kan göra för att sätta fart på er digitala transformation.

Praktisk information och anmälan

Workshoppen hålls digitalt på Zoom och är helt gratis. Länken skickas ut inför workshoppen till anmälda.

Anmäl dig här 

Teknikworkshop ♥ Produktion2030

Teknikworks­hoppar (TWS) ger möjlighet för främst indust­riella små och medelstora företag (SMF) att ta del av och nyttja resultat från forsk­nings­projekt inom Produktion2030. Forskare från projekt och företag med specifikt intresse för projekt­om­rådet möts. Innehållet är en kombination av kunskaps­till­försel från projektet, dialog och grupp­dis­kus­sioner utifrån företagens egna fråge­ställ­ningar, funderingar och utmaningar som de står inför och förberett inför dagen. De ger också möjlighet för forskarna att få indata till sin forskning och idéer till nya forsk­nings­projekt utifrån företagens behov.

Kontakta Johannes Dahlström för mer information

Foto av Johannes Dahlström

← Till startsidan