Vi bryr oss
Vi är ett bolag som bryr oss och tar ställning.
Hållbar utveckling
Frågor kring hållbar utveckling har en självklar plats i vårt företag, såväl i det dagliga arbetet som i det långsiktiga. Vi arbetar med dessa frågor utifrån tre perspektiv:
- Ekologisk hållbarhet
- Ekonomisk hållbarhet
- Social hållbarhet
Aktiviteter för personalen
Vi värnar om att personalen hos oss ska trivas tillsammans och må bra. Genom trivsel- och aktivitetsgruppen TAGE arrangeras ett flertal friskvårdsaktiviteter, såväl fysiska som sociala, efter arbetstid under året.
Vi samarbetar med Soweto Academy
Sedan år 2010 arrangerar vi en julinsamling där alla intäkter går till föräldralösa flickors elevavgift på Soweto Academy i Kenya. Dessutom har elever tillsammans med lärare besökt skolan i Kibera vid flertalet tillfällen inom ramen för Atlas-programmet. År 2017 hade vi glädjen att ha en delegation från Kenya hos oss. Sist men inte minst är gästföreläsare hos oss genom det gåvobrev de får med och bidrar till en hel veckas måltid för en klass på Soweto Academy.