Skip to content

Två helt nya program startar på yrkeshögskolan

Idag meddelade Myndigheten för yrkes­högskolan, MYh, vilka Yh-program som beviljas statsbidrag i ansök­nings­om­gången 2023. Vi på Göteborgs Tekniska College är mycket glada att vi har fått två helt nya program beviljade; Konstruktör batte­ri­e­lekt­riska system och Kvali­tets­tek­niker inom batte­ri­till­verkning.

Yrkeshögskolan växer och gör en storsatsning på grön omställning och teknik

I årets ansökningsomgång blev 477 av cirka 1200 ansökningar beviljade stadsbidrag, vilket motsvarar mer än 40 000 nya utbildningsplatser i Sverige. Yrkeshögskolans största utbildningsområde, Teknik och tillverkning, beviljades cirka 9500 platser och växer med 14 procent från i fjol.

Vi på Göteborgs Tekniska College är oerhört glada att vi får utveckla högaktuella utbildningar tillsammans med branschen och därmed bidra till den kompetens som så väl behövs för att klara av den gröna omställning vi är mitt uppe i.

– Andrea Palmberg, verksamhetsledare

Utbild­ningarna är framtagna i samverkan med branschen

Dagens besked innebär att vi i höst startar två helt nya program och båda utbild­ningarna är framtagna i nära samverkan med företag i branschen.

Initiativet till den tvååriga utbild­ningen Konstruktör batte­ri­e­lekt­riska system kommer från vårt ägarbolag Volvo Cars, men många andra företag inom fordonsin­du­strin likväl som bolag inom energi­lagring och fastighet, ser samma kompetens­behov, berättar vår verksam­hets­ledare Andrea Palmberg.

I den omställning och expansion vi ser på elektrifieringsområdet så är välutbildade konstruktörer med kunskap om hur man skapar robusta och säkra elektriska system en nyckelkompetens. Behovet är stort under lång tid framöver.

– Magnus Johansson, Senior Director Battery & Termal, Volvo Cars

Vidare berättar Andrea att det är Novo Energy som just nu bygger en helt ny batte­ri­fabrik i Göteborg som är initi­a­tiv­tagare till den ettåriga utbild­ningen Kvali­tets­tek­niker inom batte­ri­till­verkning.

Vår VD Ewa Ekman är också lyrisk över beskedet och ser utbild­ningarna som ett fint komplement till det batte­ri­centrum vi precis fått i uppdrag att bygga upp i Göteborg.

Kompetens inom kvalitetsteknik är en mycket viktig del inom batteriproduktion och vi på Novo Energy ser fram emot att samarbeta med Göteborgs Tekniska College kring denna utbildning.

– Anna Cato Moe Academy Manager, Novo Energy

Rekrytering av studerande kickar igång

Nu startar ett gediget arbete med att utveckla kursin­nehåll samtidigt som vi påbörjar rekrytering av studerande till utbild­ningarna. Vi har således en spännande och produktiv vår framför oss!

Kontakta oss för mer information

Foto av Andrea Palmberg
Foto av Johan Löfgren
Foto av Emina Atic

← Till nyhetsarkiv